Jaś Fasola

Pewnie każdy z nas kiedyś usłyszał o ” Jasiu Fasoli”. Prawie każdy wie, kto to jest Jaś Fasola. Czy wiemy o nim wszystko ?

Emisja na TV

Jaś Fasola z ang. Mr. Bean, to brytyjski serial komediowy emitowany w latach 1990–1995 w stacji ITV ,gdzie konkurencją był znany kanał BBC.

Serial z Jasiem Fasolą składa się 5 serii składających się z 130 odcinków.  Więcej szczegółów.

Nakręcono również serial składający się z 16 odcinków.  Więcej szczegółów.

 

Trochę słów o aktorze

Ówczesnym aktorem grającym Jasia Fasolę jest Rowan Sebastian Atkinson.

Rowan Sebastian Atkinson ur. 6 stycznia 1955 w Consett – brytyjski aktor, komik i scenarzysta, występował w roli Jasia Fasoli, którą zagrał w serialu BBC, oraz w dwóch pełnometrażowych filmach kinowych. Wystąpił także m.in. w rolach tytułowych w serialu Czarna Żmija oraz w filmach Johnny English, Johnny English Reaktywacja i Johnny English: Nokaut. Wiemy to z Wikipedii 🙂

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zachowań u wszystkich ludzi, którzy lubią Jasia Fasolę jest to, że uśmiech na twarzy wywołuje sam wygląd aktora, co można zaobserwować  np.: w wywiadach telewizyjnych.

Rowan Atkinson w ubraniu Jasia Fasoli podczas promocji filmu Wakacje Jasia Fasoli w Brukseli, 2007

Jaś Fasola, przepraszam Pan Fasola czyli Jaś Fasola w Polsce

W Polsce animowanego Jasia Fasolę można było oglądać na kanale TVP1 pod tytułem Pan Fasola w wersji z lektorem (był nim Maciej Gudowski). Serial nie miał stałej pory emisji. Przez wiele lat można go było na antenie stacji BBC Entertainment o stałej porze (od poniedziałku do piątku o 9:00) z lektorem. Jest też dostępny na DVD – w Polsce zostały wydane dwie płyty (z siedmiu). Od 1 czerwca 2015 serial jest emitowany na kanale Boomerang zarówno w oryginalnej emisji, jak również później z dubbingiem.

Charakterystyczne miejsca i przedmioty

Słynny samochód Jasia Fasoli

Słynny miś Teddy

Początek każdego filmu
Link do filmu (36 sekund):https://www.youtube.com/watch?v=WmtIrkR6O7I&ab_channel=UKFlashBack

Miejsce: https://goo.gl/maps/U3mHgdYucWSXVgK7A

Ciekawostka o GRZE ?!

W 2007 roku miała miejsce premiera gry Mr. Bean na platformy PlayStation 2 i Nintendo DS. Mr. Bean jest to prosta w obsłudze gra zręcznościowa stworzona dla najmłodszych graczy. W trakcie zabawy gracz wciela się w postać Jasia Fasoli. W trakcie gry tytułowy bohater wyrusza na poszukiwania zaginionego misia o imieniu Teddy. W celu jego odnalezienia gracz musi zbadać kilkanaście różnych plansz. Gracz rozwiązuje też proste zagadki mające na celu odblokowanie dalszej drogi.

Artykuł został napisany przez Igora Orszewskiego