Wyniki egzaminu ósmoklasistów 2020

Statystyki mają to do siebie, że przekazywane wycinkowo dają zniekształcony obraz rzeczywistości. Fakty pozostają jednak faktami i, jak głosi przysłowie, mówią same za siebie. Na faktach właśnie, a konkretnie na faktach dotyczących tegorocznych wyników egzaminów ósmoklasisty, chcielibyśmy się tutaj skupić.

Aby jednak analizę uatrakcyjnić, zapraszamy Państwa do quizu, który pozwoli nie tylko zweryfikować obiegowe (i często nieprawdziwe) informacje, ale też rozwiać wiele wątpliwości (zwłaszcza, jeśli zastanawiacie się jeszcze Państwo nad wyborem odpowiedniej szkoły podstawowej dla Państwa dziecka lub nad zmianą szkoły). 

CO WIESZ O WYNIKACH SZKÓŁ W ELBLĄGU I OKOLICACH?

 1. Które trzy spośród elbląskich szkół wypadły w tym roku najlepiej w egzaminach ósmoklasisty? 
 2. Jaki był ogólny wynik tych trzech najlepszych szkół? 
 3. Czy można w tych wynikach dostrzec jakiś trend? 
 4. Ile punktów procentowych niżej uplasowała się szkoła, która zajęła czwarte miejsce? 
 5. Która szkoła wypadła najlepiej na egzaminie z języka angielskiego? 
 6. Jaki był najwyższy średni wynik z egzaminu ósmoklasisty w Braniewie i Pasłęku?

ODPOWIEDZI

 1. Najwyższe wyniki w egzaminach ósmoklasisty (po raz kolejny z rzędu) osiągnęły w tym roku Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów, szkoła podstawowa przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych i szkoła podstawowa przy Regent College International Schools. 
 2. Najlepsze szkoły wymienione powyżej uzyskały kolejno wyniki 73%, 71% i 70%. 
 3. Te trzy szkoły już trzeci rok z rzędu zajmują pozycje na podium. Co ciekawe, wszystkie trzy to szkoły prowadzone przez instytucje prywatne lub Ministerstwo Kultury.
 4. Kolejną szkołą w rankingu – z aż 10 punktami procentowymi niżej – jest Szkoła Podstawowa numer 21 (60%). 
 5. Na egzaminie z języka angielskiego najlepiej wypadła Niepubliczna Szkoła Podstawowa przy Regent College – z 86% o 3 punkty procentowe wyprzedziła szkołę muzyczną, a o 9% szkołę Pijarów. 
 6. Najwyższy wynik ogólny w Braniewie to 57% (Szkoła Podstawowa nr 3), a w Pasłęku 50% (również Szkoła Podstawowa nr 3).

Poniżej przedstawiamy pełne zestawienie – nie ukrywając niczego. Tych z Państwa, których wyniki te zainteresowały, zapraszamy również do zapoznania się z tegorocznymi wynikami matur.Pozostaje zadać pytanie, co takiego mają lub co robią szkoły, które zajmują miejsca na podium, czego brak w innych szkołach? Sporo – można odpowiedzieć jednym słowem. Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się, co gwarantuje sukces w przypadku Regent College International Schools, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty dla szkoły podstawowej i liceum .Zapisy na przyszły rok przyjmujemy już teraz do klasy 1 szkoły podstawowej. Rodziców zainteresowanych zapisaniem dziecka do naszych istniejących już klas (mamy kilka wolnych miejsc w klasie 1 ,2, 3 i 4), zapraszamy do kontaktu z naszym sekretariatem.

Tabela 1. Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020 r. w szkołach podstawowych w Elblągu oraz wybranych szkołach podstawowych powiatu elbląskiego i braniewskiego. Opracowano na podstawie danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży: https://www.oke.lomza.pl/images/pliki/E8/wyniki/2020/E8_2020_warminsko-mazurskie_szkoly.pdf