„Znalezienie wymarzonej pracy” – czyli jak dowiedzieć się, co chcesz robić w przyszłości.

1. KIERUJ SIĘ SWOIMI MOCNYMI STRONAMI

To, że nie wiesz, co chcesz robić w przyszłości, nie oznacza, że nie wiesz, w czym jesteś dobry. Świetnym sposobem na skupienie się na swoich umiejętnościach jest zrobienie listy swoich mocnych stron. Jeśli nie przychodzi ci to naturalnie, poproś o opinię przyjaciela lub nauczyciela. Możesz też sprawdzić źródło samoanalizy, takie jak test osobowości Myers-Briggs.

Aktywne spojrzenie na to, w czym jesteś dobry i co sprawia, że jesteś w stanie się poruszać pod względem osobowości, to skuteczny sposób na ocenę ścieżki kariery, która będzie pasować 
i uzupełniać te mocne strony.

Oczywiście można być dobrym we wszystkim, jeśli tylko wystarczająco mocno się postaramy lub poświęcimy wystarczająco dużo czasu. Ale możesz zaoszczędzić dużo czas i uniknąć frustracji, jeżeli pozwolisz Twoim silnym stronom prowadzić ciebie, zamiast zmuszać się do zawodu, z którym w ogóle się nie identyfikujesz.

Na przykład, być może przekonałeś się (lub pozwoliłeś innym przekonać cię), że nie jesteś osobą matematyczną, tylko po to, aby dowiedzieć się, że uwielbiasz używać logiki do rozwiązywania problemów.

W takim przypadku możesz faktycznie mieć pasję do czegoś takiego jak tworzenie stron internetowych, które wcześniej mogłeś spisać na straty. Łatwo jest pozwolić, by uprzedzenia powstrzymały cię przed udaną karierą w branży technicznej, ale jeśli poświęcisz trochę czasu, by przyjrzeć się swoim mocnym stronom, prawdopodobnie będziesz mile zaskoczony tym, co ci powiedzą.

2. ROZMAWIAJ Z LUDŹMI, ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ, JAKA JEST TWOJA WYMARZONA PRACA

Zacznij poświęcać trochę czasu w poszukiwaniu pracy, aby poprosić i zaplanować wywiady informacyjne z ludźmi z dziedzin, którymi jesteś zainteresowany, aby dowiedzieć się o ich ścieżkach kariery i uzyskać porady zawodowe. Pytaj o ich pracę, przeszłość zawodową i aspiracje, a także o branżę.

Pamiętaj, aby przygotować sobie pytania z wyprzedzeniem, aby jak najlepiej wykorzystać te spotkania lub rozmowy i, oprócz bezsensownego “dziękuję” po ich zakończeniu, zrobić wszystko, aby znaleźć sposób na odwdzięczenie się.

I nie ograniczaj się do ludzi, których znasz lub z którymi masz kontakty. Nawiązuj kontakty na konferencjach i warsztatach.

Dołącz do czatów na Twitterze, innych platformach społecznościowych lub grupach na Facebooku. Wejdź na LinkedIn i przeczytaj opisy stanowisk pracy lub wywiady i artykuły o osobach wykonujących zawody, które podziwiasz. Na przykład, jeśli jesteś ciekawy, jak wygląda dzień z życia programisty WordPress, wykonaj szybkie wyszukiwanie w Google i prawdopodobnie będziesz w stanie znaleźć mnóstwo informacji (w tym podcast lub dwa) i ludzi, z którymi możesz się skontaktować.

Zanim postawisz swoje serce na właściwej karierze – lub całkowicie coś wykluczysz – upewnij się, że masz poczucie, jak wygląda praca na co dzień.

3. NAJPIERW UCZĘSZCZAJ NA ZAJĘCIA, A PÓŹNIEJ WYMYŚL SWOJĄ NOWĄ KARIERĘ

Spróbuj czegoś nowego, gdy tylko nadarzy się okazja. Weź udział w zajęciach online, weź udział w warsztatach, czytaj książki i oglądaj tutoriale na YouTube. Korzystając z tych szans, może się okazać, że naprawdę kręci Cię projektowanie UX, marketing cyfrowy, programowanie w Pythonie – lub coś zupełnie innego!

Chodzi o to, że obecnie istnieje tak wiele opcji uczenia się nowych umiejętności, a korzystając z nich, masz fantastyczną okazję znaleźć pasję, która daje większą elastyczność w zakresie wyboru kariery, pomaga zdobyć pracę lub którą możesz przekształcić w nową karierę.

I, jeśli nic innego, będziesz miał nową umiejętność, którą możesz wykorzystać w swojej obecnej pracy (a może nawet dostać więcej pieniędzy za!) lub nowe hobby, które możesz przekształcić w pracę dodatkową.

4. ZASTANÓW SIĘ, JAKIEGO ŚRODOWISKA PRACY POTRZEBUJESZ

Czy ludzie w miejscu pracy, które rozważasz, rywalizują ze sobą czy współpracują? Czy są przyjaciółmi poza biurem? Czy pracują w zespole, czy na własną rękę? Czy ludzie mogą pracować zdalnie, czy też oczekuje się od nich pracy w biurze? Jak wygląda równowaga między pracą a życiem prywatnym? Jakie są oczekiwania dotyczące wynagrodzenia?

To wszystko są ważne pytania dla potencjalnych miejsc pracy i pracodawców, gdy szukasz tej wymarzonej pracy, aby zbadać różne opcje kariery lub całkowicie zmienić karierę.

Dobrze jest też (i łatwo) przeprowadzić wstępne badania na własną rękę – zarówno na temat branż ogólnie, jak i pracodawców w szczególności – korzystając z wyszukiwarki Google i portali ogłoszeniowych, aby zobaczyć, jak wygląda typowa oferta pracy w wybranej przez ciebie dziedzinie.

Jeśli wiesz, że najlepiej pracuje się w zespole, ważne jest, aby znaleźć firmę, która stawia na współpracę. Jeśli jesteś bardziej produktywny pracując samemu lub nie lubisz pracy na pełen etat, to być może lepiej będzie ci służyć praca na zlecenie, która pozwoli ci zarządzać sobą i ustalać własne warunki.

To samo dotyczy kwestii planowania i elastyczności. Jeśli dobrze czujesz się w zorganizowanym środowisku i wolisz podlegać bezpośrednio kierownikowi, możesz poszukać tradycyjnej pracy w biurze od 9 do 17.

Jeśli jednak wolisz swobodę pracy w domu lub w drodze jako cyfrowy nomada i czujesz się bardziej komfortowo będąc swoim własnym szefem lub przełożonym, to szukanie zdalnych karier będzie kluczem do twojego szczęścia zawodowego.

5. RÓB TO, CO CIĘ USZCZĘŚLIWIA (NAWET JEŚLI JESZCZE NIE WIESZ, CO TO OZNACZA DLA TWOJEJ KARIERY)

Dwa krytyczne pytania do rozważenia, jeśli chodzi o twoją karierę, to:

Co kochasz robić tak bardzo, że byłbyś gotów robić to za darmo?

Pomyśl o tym: Jeśli kochasz coś tak bardzo, że robiłbyś to bez wynagrodzenia, czy otrzymanie za to zapłaty nie byłoby definicją pracy marzeń? Spróbuj wyobrazić sobie, czym jest ta “praca, którą zrobiłbyś za darmo”, a następnie zacznij łączyć ją z płatnymi możliwościami w tej samej dziedzinie.

Co sprawiłoby, że byłbyś najszczęśliwszy (tzn. NIE to, co przyniosłoby ci najwięcej pieniędzy)? Gdybyś miał wygooglować “znajdź pracę marzeń”, jaką odpowiedź chciałbyś zobaczyć?

Podczas, gdy wszyscy musimy zapłacić rachunki i, miejmy nadzieję, nadal mieć pieniądze pozostawione na wygodne życie, nie warto wybierać najbardziej prestiżowej pracy tylko po to, by móc zaimponować ludziom na przyjęciach koktajlowych.

Zamiast tego, dla większego długoterminowego szczęścia, wybierz zawód, który uczyni cię najszczęśliwszym i pozwoli ci się rozwijać i uczyć.

Pomyśl więc o tym, co naprawdę cię interesuje, a nie o tym, co na papierze brzmi najbardziej lukratywnie czy wysoko.

Postaraj się określić te rzeczy, które angażują cię w taki sposób, że zawsze jesteś w stanie wykrzesać z siebie choćby iskrę pasji i wykorzystać te zainteresowania, aby poprowadzić się w kierunku odpowiedniej ścieżki kariery.

Znalezienie wymarzonej pracy nigdy nie powinno oznaczać kompromisu z tym, za czym się opowiadasz lub czego oczekujesz od swojego życia zawodowego, a dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musi.

Podążając za powyższymi wskazówkami, możesz rozwinąć jasne poczucie tego, co sprawia, że jesteś w stanie zrobić karierę, dzięki czemu będziesz w stanie znaleźć oferty pracy i ścieżkę kariery, która naprawdę pasuje do twoich potrzeb i pragnień.

Możesz myśleć, że nie wiesz, czego chcesz, ale przy odrobinie refleksji i determinacji szybko zdasz sobie sprawę, że jest to w zasięgu ręki. Wystarczy tylko po to sięgnąć.