Z głową w chmurach, czyli za granicami niebieskiego nieba

Każdy z nas potrafi bujać w obłokach, ale czy potrafimy spojrzeć dalej niż w te obłoki? Spróbujmy więc zagłębić się w tę tematykę nawiązując do kosmosu.

Kosmos, który znamy ciągle się poszerza. Nasi naukowcy skupiają się na ich czeluściach, chcąc odkryć nowe planety, galaktyki oraz gwiazdy. My zaś w tym artykule zajmiemy się kosmosem tym najbliższym, który gołym okiem możemy zaobserwować.

Na nocnym niebie możemy zauważyć, każdemu znany, księżyc. Człowiek już na nim był, po to, aby zebrać parę próbek i wrócić.

Dotknąć go nie jest nam dane, ale po to mamy wzrok, aby się nim zachwycać. Na pierwszy rzut oka, oprócz blasku wspaniałości, naszego naturalnego satelity, możemy zauważyć ciemniejsze plamy.  Te plamy to tak zwane morza księżycowe, czyli rozległe połacie stałej lawy (zastygły bazalt).  

Ciemniejsze plamy są pozostałościami po wielokrotnych uderzeniach meteorytów w skorupę księżyca. 

Po drugiej stronie księżyca tych plamek jest znacznie mniej- niemal wcale.

Niewidoczna część księżyca z ziemi
Widoczna strona księżyca z ziemi

Szybkie streszczenie działań księżyca na zimię

Księżyc ma taką zaletę, że odbija w nocy światło emitowane przez słońce, dlatego księżyc jest taki jasny.

Dzięki swojej grawitacji przyciąga morza (wodę) po jednej stronie globu, przez co jest przypływ, a po prostopadłej stronie planety jest sytuacja odwrotna, czyli odpływ. Zjawiska te nazywane są pływami morskimi spowodowane przez siły pływowe.

Tu powinien być obrazek

Teraz trochę o słońcu

Domyślam się, że każdy wie jak mniej więcej działa słońce.  Warto zwrócić uwagę na ciekawsze, mniej znane zjawisko, jakie występuję na powierzchni słońca.

Mowa tu o wybuchach- plazmy, która jest bardzo niebezpieczna dla naszej planety. To właśnie dlatego na biegunach naszej planety widzimy zorzę “polarną”, wtedy słońce bombarduję naszą planetę dużą ilością wyrzuconej masy “plazmy”. 

Poniżej znajduję się bardzo ciekawy film, który omawia tworzenie się burz słonecznych oraz jak powstają wyrzuty plazmy za pomocą pól magnetycznych słońca.

 

Na koniec ciekawostka

Na nocnym niebie oprócz księżyca możemy zobaczyć gwiazdę wyjątkowo widoczną, wyróżniającą się od innych gwiazd. 

Gwiazda ta nazywa się “Syriusz” znana także jako Psia gwiazda. Jest położona w gwiazdozbiorze wielkiego Psa.

Syriusz, który gołym okiem wygląda jak pojedyncza gwiazda, jest w rzeczywistości gwiazdą podwójną, składającą się z jasnej, białej gwiazdy (ciągu głównego o typie widmowym A1V) określanej jako Syriusz A, oraz towarzyszącego jej białego karła (o typie widmowym DA2), znanego jako Syriusz B.

Ciekawostka: Syriusz jest 25-krotnie jaśniejszy od Słońca.

Tu miał być obrazek

Film opisujący gwiazdę Syriusz

Artykuł został napisany przez Igora Orszewskiego

Źródła z których korzystałem to:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *