PLAN SPOTKAŃ W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

Zapraszamy do intelektualnych spotkań z ciekawymi filmami przy kubku kawy/herbaty/gorącej czekolady, do rozmów o technikach filmowych i wartościach oraz wspólnego odkrywania historii kina. Spotkamy się co dwa tygodnie w sali 6a budynku liceum!

NAJBLIŻSZE SPOTKANIE:

10 marca 2023, 14:35, sala 6a budynku liceum – “Więzienny eksperyment(“The Stanford Prison Experiment “) film z 2015 roku w reżyserii Kyle’a Patricka Alvareza
W rolach głównych: Ezra Miller, Tye Sheridan, Billy Crudup

Czy Rousseau miał rację, głosząc, że człowiek jest z natury dobry? Jak wiele potrzeba, by uwolnić ukryte w człowieku demony? Czy każde nosi je w sobie? Nad tymi pytaniami będziemy się zastanawiać po obejrzeniu opartego na faktach filmu, z którego płynie bardzo niepokojący wniosek…

13 stycznia 2023, 14:35, sala 6a budynku liceum – “Obywatel Kane(“Citizen Cane”) film z 1941 roku w reżyserii Orsona Wellesa
W rolach głównych: Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore

Absolutna klasyka. Film, który każdy wielbiciel kina zobaczyć musi, a każdy wykształcony człowiek zobaczyć powinien. Nie wypada po prostu go nie kojarzyć. Jest to też zresztą film, który zapisał się w historii kina ze względu na wielość nowatorskich rozwiązań.

16 grudnia 2022, 14:35, sala 6a budynku liceum – “Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” (“The Curious Case of Benjamin Button”) film z 2008 roku w reżyserii Davida Finchera
W rolach głównych: Brad Pitt, Cate Blanchett

Kolejna, ciekawa adaptacja utworu literackiego – tym razem noweli F.Scotta Fitzgeralda (autora znanego szerszemu gronu “Wielkiego Gatsby’ego”). Opowieść o pogoni za, a może ucieczce przed mijającym czasem? Odwieczna bolączka przemijania przedstawiona z nieco innej perspektywy – człowieka, który zamiast starzeć się, młodnieje.

2 grudnia 2022, 14:35, sala 6a budynku liceum – “Źródło” (“The Fountain”) film z 2006 roku w reżyserii Darrena Aronofskiego
W rolach głównych: Hugh Jackman, Rachel Weisz, Ellen Burstyn

Film, któremu trudno byłoby odmówić wizualnego uroku. Czy można go jednak uznać za piękną, poetycką opowieść operującą archetypami, czy jest to raczej przeintelektualizowany, a może jedynie pogmatwany twór kinematograficzny? Opinie są podzielone – zarówno wśród zawodowych krytyków filmowych, jak i zwykłych widzów. Obrzjrzyjcie, zastnówcie się, przyjdźcie na nasze spotkanie, a podysktujemy….

18 listopada 2022, 14:35, sala 6a budynku liceum – “Między piekłem a niebem” (“What Dreams MayCome”) film z 1998 roku w reżyserii Vincenta Warda
W rolach głównych: Robin Williams, Cuba Gooding Jr., Annabella Sciorra

Co mają ze sobą wspólnego dantejskie sceny i malarstwo impresjonistyczne? Choćby to, że spotkały się właśnie w filmie “Między piekłem a niebem”. Na naszym najbliższym spotkaniu pobuszujemy po zaświatach…

4 listopada 2022 – “Adwokat diabła” (“Devil’s Advocate”) film z 1997 roku w reżyserii Taylora Hackforda
W rolach głównych: Keanu Reeves, Al Pacino, Charlize Theron

Uniwersalny problem ambicji i pychy, nieprzeciętna gra aktorska, ciekawe (mniej i bardziej ukryte) odniesienia kulturowe, przekład interesmiotyczny i techniki filmowania pustych ulic.