Międzynarodowy Dzień Tolerancji obchodzony jest co roku 16 listopada. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku. Fragment artykułu zawartego w Deklaracji Zasad Tolerancji brzmi:
Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju.
Aby świadomie obchodzić ten dzień, warto wiedzieć czym jest tolerancja.
CZYM JEST TOLERANCJA?
Tolerancja, najprościej rzecz ujmując, to szacunek wobec innych. Jest to rozumienie, akceptowanie uczuć, poglądów, wyglądu, stylów oraz zainteresowań innych od naszych.
W JAKI SPOSÓB TO ŚWIĘTO JEST OBCHODZONE?
Święto to obchodzone jest w różny sposób. Organizowane są m.in. koncerty, wykłady, akcje uliczne, wystawy itp.
W Polsce ten dzień jest obchodzony poprzez wiele działań promujących i poruszających temat tolerancji. Główną rolę odgrywają tu placówki edukacyjne, organizując różnorodne warsztaty i zajęcia.
FILMY PORUSZAJĄCE TEN TEMAT
Jednym z filmów, które poruszają temat tolerancji jest film pt. Judas and the Black Messiah. Ekranizacja pomaga lepiej zrozumieć na czym polega dyskryminacja Afroamerykanów i systemowy rasizm w Stanach Zjednoczonych. Filmowy utwór stanął do Oscarowego wyścigu w 2021 roku. Warto wspomnieć również o poruszającej historii młodego Willa, który jest pozbawiony kończyn ukazanej w krótkometrażowej produkcji pt. Cyrk motyli.
Prawdziwa akceptacja wymaga otwartości i szacunku dla odmienności. Bądź tolerancyjny i życzliwy dla innych! 🙂
Autor: Maria Miłosz