Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Pewnie wielokrotnie zdarzała wam się sytuacja podczas nauki, kiedy zaczyna was boleć głowa lub po prostu chce się rzucić to wszystko i zająć się czymś innym, ale i tak wiecie, że nie możecie, bo jutro macie klasówkę z historii😅. Zastanawialiście się pewnie także, czy można coś na to poradzić. Otóż prawda jest taka, że do każdej nauki potrzebne jest odpowiednie przygotowanie. 

Pokażę wam kilka przydatnych czynności, które powinno się wykonywać dla owocnej nauki:

 

1. Dobrze się wysypiaj!

Badania wykazały pozytywny związek między ocenami studentów a tym, ile snu dostają. Jednak nie oznacza to tylko uzyskania pełnych 8 godzin snu przed dużym testem. Jeszcze ważniejsze jest to, aby dobrze się wysypiać przez kilka nocy, zanim zaczniesz się uczyć.

2. Zmieniaj swoje otoczenie!

To może nie wydawać się obiecującą strategią nauki, ale badania pokazują, że zmiana środowiska nauki może zwiększyć wydajność zapamiętywania. Zamiast uczyć się codziennie w domu, spróbuj co tydzień wybrać się do nowego miejsca na kawę lub do lokalnej biblioteki. Zmiana scenerii może poprawić zarówno twoją pamięć, jak i poziom koncentracji.

3. Słuchaj muzyki uspokajającej!

Możesz słuchać dowolnej muzyki, ale wiele osób zgadza się, że muzyka klasyczna, instrumentalna i bity lo-fi są dobrym tłem muzycznym do nauki i mogą pomóc ci w skupieniu uwagi na zadaniu. Piosenki z tekstem mogą być rozpraszające.

4. Wyeliminuj czynniki rozpraszające!

Wyeliminuj rozproszenia poprzez wyciszenie telefonu i irytujących dźwięków w tle, takich jak telewizor lub radio. Zawrzyj pakt z samym sobą, aby nie sprawdzać mediów społecznościowych do czasu zakończenia sesji nauki, a najlepiej poproś rodziców, aby schowali ci sprzęt elektroniczny.

5. Przygotuj odpowiednie przekąski!

Kawa i słodycze dadzą Ci chwilowy zastrzyk energii, ale potem nastąpi spadek poziomu cukru we krwi. Aby uzyskać energię, która jest bardziej skoncentrowana i trwała, spróbuj zdrowych przekąsek, takich jak jabłka lub orzechy.

Przed zastosowaniem dokładnie zapoznaj się z treścią artykułu, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każda metoda niewłaściwie stosowana zagraża twojemu życiu lub zdrowiu😉.