
21 marca – wiele świąt przychodzi nam do głowy – prawda? Jednak nie zapominajmy o Międzynarodowym Dniu Poezji! Dzień, kiedy warto poświęcić chwilę znanym poetom. Wiadomo, że z pisarzami idą w parze znane utwory. W tym artykule również będzie o nich mowa! Zatem, jeżeli jesteś ciekawy nowych zagadnień odnośnie tych tematów, to ZAPRASZAM!
ZNANI POLSCY PISARZE
Zapewne z lekcji polskiego kojarzycie pewne nazwiska znanych polskich poetów. Mieliście pewnie okazję trzymać w rękach jedno z ich dzieł w postaci lektury. Postaram się przedstawić jak najciekawiej biografie tych znakomitych artystów!
ADAM MICKIEWICZ
To wybitny polski poeta, działacz polityczny, publicysta, tłumacz, filozof działacz religijny, mistyk, organizator i dowódca wojskowy, nauczyciel akademicki. Urodził się 24 grudnia 1798 roku w Nowogródku lub Zaosiu w pobliżu Nowogródka, na obszarze dzisiejszej Białorusi. Zmarł 26 listopada 1855 roku w Stambule. Pisarz tworzył w epoce romantyzmu. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych poetów właśnie w tej epoce. Po ukończeniu szkoły, udał się na studia oraz skończył Seminarium Nauczycielskie. Jego pierwszym utworem był wiersz Zima Miejska, którego debiut wypadał podczas kształcenia się artysty. Mężczyzna pracował parę lat jako nauczyciel. 1823 roku został aresztowany, po czym był zesłany do Rosji, wtedy Mickiewicz napisał parę utworów. Zamieszkał w Paryżu, gdzie ułożył sobie życie. Jakiś czas później pisarz wydał Pana Tadeusza. Na początku utwór spotkał się z krytyką, a dopiero po śmierci poety, został uznany za arcydzieło. Jego twórczość ma znaczny wpływ na kulturę. Utwory, które cieszą się dużą sławą to m.in.:
– Ballady i romanse
– Dziady
– Pan Tadeusz
JULIUSZ SŁOWACKI
To kolejna równie wybitna postać, której warto poświęcić uwagę. Juliusz Słowacki to polski poeta, dramaturg, filozof i epistolograf. Urodził się 4 września 1809 roku w Krzemieńcu. Tworzył w epoce romantyzmu. Studiował prawo na uniwersytecie w Wilnie. Rok później wybrał się do Warszawy, gdzie znalazł pracę. Następnie wyjechał do Drezna, skąd udał się do Londynu jak i Paryża, gdzie pełnił funkcję kuriera dyplomatycznego. Po ukończonej misji osiadł w Paryżu. W latach 1832-1836 artysta mieszkał w Genewie. W 1836r. udał się do Włoch, po czym postawił nogę w Grecji, Egipcie i Palestynie. Dwa lata później ponownie zawitał w Paryżu. Zmarł w 1849 roku w Paryżu. W 1927 roku jego szczątki zostały przeniesione do Polski i pochowane obok Adama Mickiewicza w krypcie wawelskiej. Jedne z najbardziej znanych utworów artysty to min.:
– Oda do wolności
– Testament mój
– Grób Agamemnona
WISŁAWA SZYMBORSKA
Polska poetka, eseistka, tłumaczka i felietonistka. Urodzona 2 lipca 1923 na Prowencie. Zmarła 1 lutego 2012 roku w Krakowie. Od 1929 roku mieszkała w Krakowie. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutowała wierszem Szukam Słowa. Pracowała w krakowskim tygodniku Życie Literackie prowadząc dział poezji i rubrykę Lektury nadobowiązkowe. Szymborska wydała 13 tomów wierszy, które zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. Wisława ma na swoim koncie wiele prestiżowych wyróżnień, min. W 1996 dostała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W 2011 otrzymała najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego.
Najbardziej znane utwory:
– Kot w pustym mieszkaniu
– Nic dwa razy
– Nagrobek
JAN KOCHANOWSKI
Poeta, tłumacz, dramaturg. Urodził się w 1530 roku w Sycynie, a zmarł w 1584 roku w Lublinie. Tworzył w Epoce Renesansu. Studiował w młodym wieku. We Włoszech zdobył wykształcenie filologiczne, przebywając tam, tworzył w języku łacińskim. Po powrocie do Polski zamieszkał w Krakowie, a później w Czarnolesie. W 1575 roku ożenił się z Dorotą Podlodowską. Przeżył śmierć, co miało duży wpływ na jego twórczość. Pozostawił po sobie min. fraszki , pieśni, treny – gdzie przedstawił obraz czasów, w których przyszło mu żyć. Jego twórczość miała wpływ na ogromny rozwój literatury.
Najbardziej znane utwory :
– Odprawa posłów greckich
– Psałterz Dawidów
– Treny oraz pisane przez całe życie fraszki i pieśni
BOLESŁAW LEŚMIAN
Polski poeta i prozaik. Urodził się 22 stycznia 1877 roku w Warszawie. Pochodził z rodziny żydowskiej. Jako chłopiec, żył i kształcił się na Ukrainie. Wschodnia rzeczywistość miała poźniejszy wpływ na jego poglądy jak i twórczość. Debiutował wierszem Sekstyny. Jako dwudziestoparoletni chłopak, przeprowadził się do Warszawy, później udał się w podróż po Europie. W Paryżu znalazł swoją miłość, z krórą miał dzieci. Zajmował się także słowotórstwem. W 1911 roku wydał swój pierwszy tom wierszy Sad Rostajny. Po wojnie, prowadząc notariat w Hrubieszowie, wydał swoje najważniejsze utwory : Łąka i Napój Cienisty. Leśmian, choć kojarzony z epoką międzywojenną, inspirował się także modernizmem, barokiem i romantyzmem, tworząc oryginalną „nową balladę”, baśnie i erotyki, które zachwycają do dziś.
Najbardziej znane utwory:
– Dusiołek
– Dziejba leśna (tomik)
– Dziewczyna
KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI
Polski poeta czasu wojny, prozaik oraz autor sztuki teatralnej. Urodzony w 1921 roku w Warszawie, zmarł w 1944 roku.. W momencie wybuchu II wojny światowej miał już maturę. Kontynuował naukę na tajnym uniwersytecie, studiując polonistykę. W 1943 roku , przerwał naukę wstępując do Szarych Szeregów. Jego twórczość obejmuje ok. 500 utworów, które powstały głównie w czasie okupacji. Wiele wierszy poświęcił swojej młodej żonie, Barbarze. Należy do pokolenia twórców, którzy dorastali w trakcie wojny, walcząc o niepodległość ojczyzny i tworzyli. Pokolenie to znane jest jako Pokolenie Kolumbów.
Najbardziej znane utwory:
– Elegia o… [chłopcu polskim]
– Mazowsze
– Historia
CZESŁAW MIŁOSZ
Poeta, pisarz, eseista, tłumacz. Urodzony 30 lipca 1911 roku, w Szetejniach (dzisiejsza Litwa), gdzie spędził dzieciństwo. Zmarł 14 sierpnia 2004 roku, w Krakowie. Studiował w Wilnie. Podczas II wojny światowej, pracował w Warszawie, a po wojnie pełnił funkcje dyplomatyczne. Jakiś czas późńiej otrzymał azyl polityczny we Francji oraz związał się emigracyjnym środowiskiem literackim. Poźniej wyjechał do USA, co było ważnym momentem w jego biografii. Wykładał tam literaturę słowiańską, na jedym z uniwersytetów. Jego twórczość była różnorodna. Tworzył także podczas wojny, a prace z tego okresu wydał w tomie Ocalenie. Tom ten uznawany jest za dzieło wybitne. Następne dzieła Miłosza z tamtego okresu, były pisane w tematyce filozoficznej, moralnej i kulturowej. Pisał również utwory, w których zawarte są refleksje na temat języka ojczystego, poezji i tradycji narodowości. Miłosz był laureatem Nagrody Nobla w 1980 roku.
Najbardziej znane utwory:
– Traktat moralny
– Traktat poetycki
– Traktat teologiczny
Ufff… dotarliśmy do końca 🙂 Mam nadzieję, że artykuł był interesujący oraz że dowiedzieliście się czegoś nowego na temat tych znanych polskich poetów! Życzę udanej lektury!
Autor: Maria Miłosz
Żródła: Wikipedia, Instytut Książki, Bryk.pl, SkupSzop , Katowice.eu, Muzeum Narodowe w Kielcach, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Bryk.pl