Klasa międzynarodowa z międzynarodową maturą w LO Regent College w Elblągu

matura międzynarodowa

Z wielką radością obwieszczamy, że Regent College International Schools w Elblągu poszerza swoją ofertę edukacyjną dla liceum. Już wkrótce otworzymy zatem oficjalnie nabór do klas międzynarodowych z możliwością zdawania matury międzynarodowej! Nabór dotyczyć będzie klasy 1 oraz klasy 3 rozpoczynających naukę od września 2023 roku.

W październiku tego roku, po szczegółowym audycie przeprowadzonym przez Uniwersytet Cambridge, nasza szkoła otrzymała akredytację na prowadzenie kolejnych etapów nauczania w formie klasy międzynarodowej. Na poziomie szkoły podstawowej program  Cambridge International Education wdrażamy już od 4 lat.

Jest to dla nas ogromny zaszczyt, zwieńczający kilka lat wytężonej pracy i starań całego zespołu, aby otworzyć przed uczniami w naszym regionie możliwość realizowania nauki w systemie w pełni anglojęzycznym wraz z możliwością zdawania matury międzynarodowej. 

WYJĄTKOWA OFERTA

Jesteśmy 13 szkołą w Polsce oferującą prestiżowy program Cambridge Upper Secondary i Cambridge Advanced. Częścią programu jest przygotowywanie do rozpoznawanej na całym świecie matury międzynarodowej Cambridge (tzw. AS/A-Level). Jesteśmy ponadto jedyną szkołą Cambridge poza dużym ośrodkiem miejskim i jedyną taką placówką w północno-wschodniej Polsce.

W tej chwili w województwie warmińsko-mazurskim jedyną szkołą oferującą maturę międzynarodową jest 1 LO w Olsztynie. W województwie pomorskim taką szkołą jest III LO w Gdyni i III LO w Gdańsku. We wszystich tych trzech szkołach uczniowie mogą przygotowywać się w trzeciej i czwartej klasie do zdawania matury IB.

CO DALEJ?

Jesteśmy w tej chwili na etapie prowadzenie rozmów z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Mamy nadzieję, że na początku roku 2023 uda nam się dopiąć wszystkich formalności. Wkrótce będziemy więc ogłaszać oficjalne rozpoczęcie naboru do klasy międzynarodowej: na poziomie pierwszej i trzeciej klasy LO od września 2023.

Zapraszamy zatem do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych i informacji na naszej stronie internetowej. Będziemy odpowiadać na pytania dotyczące programu, matury Cambridge oraz informować o wszystkich innych szczegółach.



matura międzynarodowa
matura międzynarodowa

PLAN SPOTKAŃ W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

Zapraszamy do intelektualnych spotkań z ciekawymi filmami przy kubku kawy/herbaty/gorącej czekolady, do rozmów o technikach filmowych i wartościach oraz wspólnego odkrywania historii kina. Spotkamy się co dwa tygodnie w sali 6a budynku liceum!

NAJBLIŻSZE SPOTKANIE:

10 marca 2023, 14:35, sala 6a budynku liceum – “Więzienny eksperyment(“The Stanford Prison Experiment “) film z 2015 roku w reżyserii Kyle’a Patricka Alvareza
W rolach głównych: Ezra Miller, Tye Sheridan, Billy Crudup

Czy Rousseau miał rację, głosząc, że człowiek jest z natury dobry? Jak wiele potrzeba, by uwolnić ukryte w człowieku demony? Czy każde nosi je w sobie? Nad tymi pytaniami będziemy się zastanawiać po obejrzeniu opartego na faktach filmu, z którego płynie bardzo niepokojący wniosek…

13 stycznia 2023, 14:35, sala 6a budynku liceum – “Obywatel Kane(“Citizen Cane”) film z 1941 roku w reżyserii Orsona Wellesa
W rolach głównych: Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore

Absolutna klasyka. Film, który każdy wielbiciel kina zobaczyć musi, a każdy wykształcony człowiek zobaczyć powinien. Nie wypada po prostu go nie kojarzyć. Jest to też zresztą film, który zapisał się w historii kina ze względu na wielość nowatorskich rozwiązań.

16 grudnia 2022, 14:35, sala 6a budynku liceum – “Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” (“The Curious Case of Benjamin Button”) film z 2008 roku w reżyserii Davida Finchera
W rolach głównych: Brad Pitt, Cate Blanchett

Kolejna, ciekawa adaptacja utworu literackiego – tym razem noweli F.Scotta Fitzgeralda (autora znanego szerszemu gronu “Wielkiego Gatsby’ego”). Opowieść o pogoni za, a może ucieczce przed mijającym czasem? Odwieczna bolączka przemijania przedstawiona z nieco innej perspektywy – człowieka, który zamiast starzeć się, młodnieje.

2 grudnia 2022, 14:35, sala 6a budynku liceum – “Źródło” (“The Fountain”) film z 2006 roku w reżyserii Darrena Aronofskiego
W rolach głównych: Hugh Jackman, Rachel Weisz, Ellen Burstyn

Film, któremu trudno byłoby odmówić wizualnego uroku. Czy można go jednak uznać za piękną, poetycką opowieść operującą archetypami, czy jest to raczej przeintelektualizowany, a może jedynie pogmatwany twór kinematograficzny? Opinie są podzielone – zarówno wśród zawodowych krytyków filmowych, jak i zwykłych widzów. Obrzjrzyjcie, zastnówcie się, przyjdźcie na nasze spotkanie, a podysktujemy….

18 listopada 2022, 14:35, sala 6a budynku liceum – “Między piekłem a niebem” (“What Dreams MayCome”) film z 1998 roku w reżyserii Vincenta Warda
W rolach głównych: Robin Williams, Cuba Gooding Jr., Annabella Sciorra

Co mają ze sobą wspólnego dantejskie sceny i malarstwo impresjonistyczne? Choćby to, że spotkały się właśnie w filmie “Między piekłem a niebem”. Na naszym najbliższym spotkaniu pobuszujemy po zaświatach…

4 listopada 2022 – “Adwokat diabła” (“Devil’s Advocate”) film z 1997 roku w reżyserii Taylora Hackforda
W rolach głównych: Keanu Reeves, Al Pacino, Charlize Theron

Uniwersalny problem ambicji i pychy, nieprzeciętna gra aktorska, ciekawe (mniej i bardziej ukryte) odniesienia kulturowe, przekład interesmiotyczny i techniki filmowania pustych ulic.

TEST WIEDZY O NATO – A ZWYCIĘZCĄ JEST….

nato knowledge contest

Setki stron tekstu, dat, miejsc, ustaleń, porozumień, struktur, nazw i skrótów – z ogromem materiału zmierzyć musiały się drużyny szkół średnich w konkursie wiedzy o NATO zorganizowanym przez NATO-wską Wielonarodową Dywizję Północny-Wschód w Elblągu. Czasu na przygotowanie było  niewiele, cały materiał (zawartość oficjalnej strony internetowej www.nato.int) dostępny był wyłącznie w języku angielskim, ale wizja odniesienia zwycięstwa w tak niecodziennym konkursie (a przy okazji możliwość odwiedzenia ściśle chronionej bazy wojskowej) tylko podsyciła ambicje… 

W środę 18 czerwca naszych Pięciu Wspaniałych w składzie: Julia Ambroziak, Dalia Saleh, Faustyna Goerick, Franciszek Olechnowicz i Paweł Marchlewski, stawiło się punktualnie pod siedzibą NATO MND NE w Elblągu. Dreszczyk emocji związany z procedurami bezpieczeństwa, eskortą oficerów, przejścia korytarzami niedostępnymi zwykle dla cywilów oraz oficjalnym przywitaniem przez samego dowódcę Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu, generała Zenona Brzuszko, sprawił, że adrenalina od samego początku utrzymywała się na wysokim poziomie. 

W konkursie udział wzięło 8 drużyn z różnych elbląskich szkół, z których większość to drużyny klas mundurowych. Pytania, zadawane w języku angielskim w formie quizu przez oficerów z Litwy i Rumunii, były niełatwe – szczegóły dotyczące baz wojskowych, operacji, funkcjonariuszy, państw członkowskich i partnerskich, liczb, map i historii.  Łącznie godzina intensywnego przeszukiwania pamięci i szybkich narad.  

Na ogłoszenie wyników przyszło nam czekać do piątku 20 maja – ogłoszone zostały w trakcie organizowanego w mieście NATO DAY i Pikniku Służb Mundurowych. Naszych Pięciu Wspaniałych zdobyło pierwsze miejsce!

nato knowledge contest
nato knowledge contest

Gratulujemy osiągnięcia! Najlepiej podsumowują je słowa z otrzymanej przez Was statuetki: OUTSTANDING ACHIEVEMENT!

Przeczucie, że poszło im znakomicie uczniowie mieli już w dniu konkursu – świetna znajomość języka angielskiego, dobry podział materiału oraz opanowane techniki przyswajania wiedzy zagwarantowały sukces. Dodatkowym powodem do satysfakcji było to, że naszą szkołę reprezentowało zdecydowanie więcej uczennic niż w innych drużynach 😊 

Sukces nasi zwycięzcy świętowali z nauczycielami i uczniami klasy 1 LO, którzy – jak widać na załączonych zdjęciach – przy okazji świetnie się bawili na NATO DAY.

Więcej zdjęć i krótka relacja również na profilu Facebook NATO MND:

Hundreds of pages of text, dates, places, arrangements, agreements, structures, names and abbreviations – high school teams had to face mountains of details in the NATO Knowledge Competition organized by NATO’s Multinational Division North-East in Elbląg. There was little time to prepare, all the material (the content of the official website of the www.nato.int) was available only in English, but the vision of winning such an unusual competition (and the opportunity to visit a strictly protected military base) only fueled the ambitions … 

On Wednesday, June 18, our Five Magnificent Ones: Julia Ambroziak, Dalia, Saleh, Faustyna Goerick, Franciszek Olechnowicz and Paweł Marchlewski, appeared punctually at the NATO headquarters of MND NE in Elbląg. The thrill of security procedures, officer escort, passage through corridors usually inaccessible to civilians and the official welcome by the Commander of the Multinational Division North-East in Elbląg, General Zenon Brzuszko, kept adrenaline pumping  from the very beginning…

8 teams from various Elbląg schools took part in the competition. Most of the teams were from schools with uniformed classes. The questions, asked in English in the form of a quiz by officers from Lithuania and Romania, were not easy – details about military bases, operations, officers, member and partner countries, numbers, maps and history.  A total of one hour of intensive memory searches and quick consultations.  

We had to wait for the announcement of the results until Friday, May 20 – the results were made known during the NATO DAY and the Picnic of Uniformed Services organized in the city. Our Five Magnificent Ones won first place! Congratulations! As it says on the statuette that you received: OUTSTANDING ACHIEVEMENT!

The students participating in the Contest had already had a feeling that they did very well on the day of the competition – great knowledge of English, good division of the material and mastered techniques of acquiring knowledge guaranteed success. An additional reason for satisfaction was the fact that our school was represented by more female students than in the other teams 😊

Our winners celebrated their success with teachers and our high school students, who – as you can see in the attached photos – also had a great time at NATO DAY.

Śladami królów, twórców i…. smoka

wycieczka do krakowa

Jedni snują opowieści o 20 tysiącach mil żeglugi, inni o tysiącu i jednej nocy. Nasza wyprawa to tylko dwie noce i tylko 20 kilometrów dziennie (za to pieszo!), ale i tak jest o czym opowiadać i co wspominać.

wycieczka do krakowa
wycieczka do krakowa

26 wspaniałych z 1 i 2 klasy naszego LO i dwie pogromczynie smoków wyruszyli tuż po wielkanocnej przerwie na wyprawę na gród Kraka. Krak był, był też smok (z leksza rozleniwiony – dał na się czekać do późnej nocy nim zazionął, co na załączonych zdjęciach widać). Była wspinaczka na Wawel, pokłon przy grobach królów, bohaterów i świętych, była mrożące krew w żyłach i zakwasów przysparzająca wędrówka po schodach niezliczonych, by Zygmunta o wielkim sercu zobaczyć. I śmierć tańczyła, i obwarzanki po ulicach się toczyły. I duchy Matejki, Słowackiego, Wyspiańskiego, Mehoffera i wielu innych z zaułków różnych i zakamarków co nuż wyglądały. Chodziła ta elbląska drużyna wyborowa po śladach Kopernika, kwartał uniwersytecki przemierzając w butach nieco wygodniejszych niż legendarne ciżemki żółte, choć i tak odcisków się nabawiła… Niebo rozgwieżdżone na dzieło Wita Stwosza zerkające widziała i Boga Ojca górującego nad świątynią franciszkanów, co to w czasie wojny schowany za winem braciszków był ukryty…  Zaszła też drużyna na Kazimierz – cieni braci starszych w wierze poszukując, o ich zwyczajach historii wysłuchując i ich krokami place, uliczki i synagogi zmierzając. Do Fabryki Schindlera kroki te zaprowadziły. Wśród tysięcy nazwisk, listów dziecięcą ręką pisanych, nazistowskich obwieszczeń, zdjęć i garnków ton, których produkcja życie ratowała, w ciszy łzy się w oczach zakręciły – było więc także wzruszająco.

wycieczka do krakowa

Zaliczyliśmy również wizytę w Teatrze Bagatela na absolutnie fenomenalnym spektaklu „Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits” w montyphytonowskiej konwencji. By natomiast poczuć się jak prawdziwi studenci i przymierzyć do studenckiego życia, późnymi nocami po romantycznych spacerach po krakowskim Starym Mieście, z kubkiem kawy ze Starbucksa wracaliśmy do akademika, gdzie regeneracja szybka następować musiała przed wyzwaniami kilometrowymi dnia następnego.

Przybyli, zobaczyli i pewnie wrócą, bo Kraków oczarowuje – zabytkami, kulturalną i uniwersytecką atmosferą i historią.